BITRABIT KULLANICI SÖZLEŞMESİ

GİRİŞ


1.1BİTRABİT, Bitranium Teknoloji Anonim Şirketi tarafından işletilen ve Bitranium Teknoloji Anonim Şirketi’ne ait tescilli bir kripto varlık alım - satım platformudur. BİTRABİT'e üye olarak ve bir hesap açarak, Bitranium Teknoloji Anonim Şirketi ile aranızda bu Kullanıcı Sözleşmesini (“Kullanıcı Sözleşmesi”) kabul etmeyi ve hüküm ve koşullarına yasal olarak bağlı kalmayı kabul, beyan ve taahhüt etmiş olursunuz, bu nedenle koşulları, lütfen dikkatlice okuyunuz.

1.2 BİTRABİT tarafından sağlanan herhangi bir BİTRABİT Hizmetlerini, Servislerini ve Ürünleri’ni (aşağıda tanımlandığı gibi) kabul etmek için Bitrabit’e kayıt olarak ve hesap açarak “Kabul ediyorum”a erişerek, indirerek, kullanarak veya üzerine tıklayarak, bu Kullanım Koşulları (bundan böyle "Koşullar" olarak anılacaktır) ve www.bitrabit.com/yasalmetinler başlığı altındaki tüm politikaları, bilgilendirmeleri, metinleri, şart ve koşulları okuduğunuzu, anladığınızı ve onayladığınızı kabul etmektesiniz. Ayrıca, Hizmet, Servis veya Ürünlerden yararlanırken belirli ek hüküm ve koşullara tabi olabilirsiniz. Bu sözleşme, bu Koşulları onayladığınız/kabul ettiğiniz/imzaladığınız tarihte veya daha önce ise size Hizmetleri, Servisleri ve Ürününü ilk sunduğumuz tarihte yürürlüğe girecektir. Bu Şartlarda anlamadığınız bir husus varsa, en kısa sürede bizimle iletişime geçebilir yada yasal danışmanınızdan tavsiye alabilirsiniz.

Madde 1. Sözleşmenin Tarafları
1.1 İşbu Kullanıcı Sözleşmesi bir tarafta Maslak Mahallesi Maslak Meydanı Sokak Veko Giz Plaza Blok No.: 3/85 Sarıyer / İstanbul / Türkiye adresinde faaliyet gösteren Bitranium Teknoloji Anonim Şirketi (bundan böyle "Platform" veya, "Bitrabit") ile diğer tarafta işbu sözleşmeyi web sitesi veya mobil uygulamalar ortamında kabul eden kullanıcı (bundan böyle ‘’KULLANICI’’ olarak anılacaktır.) arasında akdedilmiştir.

Madde 2. Tanımlamalar
2.1. İtibari Para :Bir hükûmet kararına dayalı çıkartılan, altında imzası olan yere ve bu yerin düzenlediği kâğıdın taklit edilemeyeceğine güven üzerine kurulmuş, mal ve hizmet alışverişi için kullanılan parayı ifade eder.

2.2. Kripto Varlık :Herhangi bir hükûmet, merkez bankası, kredi kuruluşu ya da elektronik para kuruluşu tarafından ihraç edilmemiş, merkeziyetsiz, otonom ve büyük ölçüde kontrolsüz, bireyler arası küresel bir ağ (blockchain) üzerinde kayıtlı tutulan, anonim bir güvene dayalı olarak alınıp satılabilen, aktarılabilen, ödeme veya yatırım amacıyla kullanılabilen, altın veya gümüş gibi emtialar tarafından desteklenmediği için karşılıksız, değeri serbest piyasada oluşan, kriptografi yöntemi ile şifrelenmiş sanal parayı ifade eder.

2.3. Kripto Varlık CüzdanıÇevrimiçi (sıcak) veya çevrimdışı (soğuk) olarak kullanılabilen, kripto varlığın depolanmasını ve transferini mümkün kılan, kripto varlığın bulunduğu adresi gösterir, kriptografi yöntemi ile şifrelenmiş bilgisayar dosyasını ifade eder.

2.4. AML/CTF :Anti Money Laundering (Kara Para Aklama Önlemleri) / Counter Terrorist Financing (Terörizm Finansmanı Önlemleri) ifadelerinin kısaltmasıdır.

2.5. KYC :Know Your Customer (Müşterini Tanı) ifadesinin kısaltmasıdır.

2.6. API yazılımın BİTRABİT tarafından tanımlanmış işlevleri kullanabilmesi için oluşturulmuş tanımlar bütünüdür.

2.7. Destek Merkezi  :  www.bitrabit.com/destek internet sitesini ifade eder.

Mobil Uygulamalar :IOS, Android ve AppGallery mobil işletim sistemleri üzerinde işleyen BİTRABİT’e ait uygulamaları ifade eder.

2.9. Platform :Kripto varlık alım-satım, takas, kripto varlık ve itibari para yatırma-çekme işlemlerinin gerçekleştirildiği web siteleri, mobil uygulamalar ve API’lerdir.

2.10. Web Sitesi : www.bitrabit.com alan adından ve bu alan adına bağlı alt alan adlarından oluşan internet sitesini ifade eder.

  Madde 3. Sözleşmenin Konusu
 
3.1.İşbu sözleşme BİTRABİT’e ait platformun kullanımına ilişkin tarafların hak ve yükümlülüklerini düzenler.

  Madde 4. Hizmet, Hizmetin Kapsamı ve Riskler

4.1.BİTRABİT, erişime sunduğu platform ve Mobil Uygulamalar üzerinden, kullanıcıların kendi aralarında gerçekleştirecekleri kripto varlık alım-satım ve takas işlemlerine aracılık hizmeti verir.

4.2. oluşan fiyatlar, fiyat aralığı, oynaklık, değişim oranları, hacim ve benzeri veriler tamamen kullanıcılar arasında gerçekleşen kripto varlık alım-satım işlemleri ile oluşur. Bu değerlerin oluşumunda BİTRABİT’in herhangi bir müdahalesi söz konusu değildir. BİTRABİT, platform üzerinde alıcı-satıcı veya piyasa yapıcı konumunda değildir.

4.3.BİTRABİT, kullanıcılarına hiçbir suretle finansal yatırım ve/veya danışmanlık hizmeti vermez. BİTRABİT, kripto varlıklar ile ilgili bilgiler verebilir, ancak bu bilgiler yatırım veya finansal tavsiye olarak düşünülemez ve yorumlanamaz.

4.4.Kullanıcının bulunduğu ülkede platformun ve hizmetlerin tüm işlevleri kullanılamayabilir. Kullanıcının bulunduğu ülkenin ve/veya BİTRABİT’in sunduğu hizmetlere erişim sağlanan ülkenin kural ve yasalarına uymak kullanıcının sorumluluğundadır.

4.5. BİTRABİT, sunduğu hizmetleri ve içeriği olduğu gibi verir. Tüm içerik herhangi bir düzenleme veya yönlendirme olmadan, bilgileri otomatik işleme tabi tutmuş bir yazılım tarafından işlenir ve objektif olarak sunulur. BİTRABİT hizmetleri aracılığıyla sunduğu içeriğin herhangi bir amaca yönelik doğruluğunu, uygunluğunu, güvenilirliğini, bütünlüğünü, performansını garanti etmez ve bunlardan hiçbir sorumluluk kabul etmez. İçeriğin kullanılmasından doğabilecek kâr kayıplarından veya zararlardan BİTRABİT sorumlu tutulamaz. Sunulan hizmetlerle ilgili bilgiler önceden bildirimde bulunmaksızın değiştirilebilir ve sunulan bilgiler temel olarak kullanıcıların bağımsız kararlara varmasını kolaylaştırmak amacıyla sağlanır. BİTRABİT verdiği hizmetlerin kesintisiz ve hatasız olduğunu taahhüt etmemektedir. BİTRABİT verdiği hizmetlerin 7/24 erişilebilir ve kullanılabilir olmasını hedeflemekle birlikte hizmete erişimi sağlayan sistemlerin işlerliği ve erişilebilirliğine dair garanti vermemektedir. Kullanıcı, hizmetlere erişiminin muhtelif zamanlarda ve değişik nedenlerle engellenebileceğini, kısıtlanabileceğini ve/veya erişimin kesilebileceğini kabul eder.

4.6. Riskler: Kullanıcı, kripto varlıkların taşıdığı risklerle ilgili gerekli açıklamaların olduğu ve işbu sözleşmenin ayrılmaz parçası olan www.bitrabit.com/riskbilgilendirmesi başlığı altında bulunan ‘’Risk Bilgilendirmesi’’ metnini okuyup, anlayıp kabul ettiğini beyan eder.

  Madde 5. Hesap Açma ve Koşulları 

5.1.Kullanıcı, BİTRABİT’in sunduğu hizmetlere erişmek için web sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden hesap açmalıdır.

5.2.ıcı, hesap açmadan önce BİTRABİT’in destek merkezinde yayımladığı;

a – Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikası’nı
b – KYC/AML ve CTF Politikası’nı
c – Çerez Politikası’nı
d – Aydınlatma Metni’ni
e – Açık Rıza Metni’ni
f – Gizlilik Sözleşmesi’ni
g – Ticari Elektronik İleti Onayı’nı
h – Yasal Risk Bilgilendirmesi’ni dikkatlice okuyup incelemelidir.

5.3., ancak gerçek kişi adına açılabilir ve hesap açacak kullanıcının; 18 yaşını doldurmuş olması, tabi olduğu ülke hukukuna göre fiil ehliyetine sahip olması, daha önce BİTRABİT tarafından hesabının iptal edilmemiş, askıya alınmamış veya hesap açmaktan men edilmemiş olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin veya tabi olduğu ülkenin veya BİTRABİT’in verilerine itibar edeceği kurum ve kuruluşların yasaklı ve/veya yaptırım listesinde bulunmaması gerekir.

5.4.Hesap açabilmek için ad, soyad, ülke, e-posta adresi ve parola bilgilerinin doğru olarak girilmesi, işbu sözleşmenin, Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikası’nı ve Aydınlatma Metni’ne ilişkin onay kutucuklarının işaretlenmesi gerekir. Onay kutucuklarının işaretlenmesi, içeriklerinin kullanıcı tarafından okunarak kabul edildiği anlamını taşır.

5.5.Hesap açılması, yasal ve düzenleyici yükümlülüklerin gerektirdiği ve BİTRABİT’in belirlediği doğrulamalara tabidir. Kullanıcıdan, kimliğini doğrulayan uluslararası geçerliliğe sahip kimlik belgesi, sürücü belgesi, pasaport ve benzeri belgeler ile bu belgeler ile birlikte çekindiği selfi fotoğrafı, adresini doğrulayan ikametgah belgesi, abonelik faturası, banka dekontu ve benzeri belgeler istenebilir.

5.6.Kullanıcı, doğrulama adımlarını tamamlamadan ancak belirli işlem limit ve kısıtları çerçevesinde işlem yapabilir. Kullanıcının tüm özellikleri kullanabilmesi için kullanıcı doğrulama adımlarını tamamlaması gerekir.

5.7.BİTRABİT, Türkiye Cumhuriyeti’nin veya kullanıcının tabi olduğu ülkenin yasal düzenlemelerine göre farklı kullanıcı doğrulama yöntemleri uygulayabilir, bu yöntemleri değiştirebilir ve kullanıcıyı doğrulama işlemlerinden dilediği zaman tekrar geçirebilir. Doğrulama işlemlerinin tekrarı sırasında, kullanıcının hesabı askıya alınabilir.

5.8.Kullanıcının yalnızca bir hesabı olabilir. Kullanıcı, hesabını ve haklarını üçüncü kişilere devredemez, satamaz, kiralayamaz, bağışlayamaz ve her ne ad altında olursa olsun kullandıramaz.

5.9. BİTRABİT, tamamen kendi takdirine bağlı olarak hesap açma işlemini reddedebilir. Öte yandan BİTRABİT, faaliyet göstereceği pazarları ve yetki alanlarını seçme hakkını saklı tutar, kendi takdirine bağlı olarak belirli ülkelerdeki hizmetleri kısıtlayabilir ve bu ülkelerden gelecek hesap açma taleplerini reddedebilir.

5.3.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, bu maddede sayılan koşullara aykırı iş ve işlemlerinin, davranışlarının tespiti halinde, BİTRABİT’İn, önceden hiçbir bildirimde bulunmaksızın, hesap açma talebini reddetme, akdedilmişse işbu sözleşmeyi tek taraflı feshetme, kullanıcıya ait açılmış hesabı/hesapları iptal etme, askıya alma ve bu kişiye bundan sonra hesap açmama keyfiyetini haiz olduğunu, yine bu madde kapsamında doğacak zararlardan/kayıplardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını, BİTRABİT’in oluşabilecek zararlarını ise tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Madde 6. Kullanım Koşulları

6.1.ıcı, işbu sözleşmenin (9) ve (10) uncu maddelerinde hükme bağlanan başta alım- satım işlemleri ile yatırma-çekme işlemleri olmak üzere tüm işlemleri bizzat yapmalıdır. Bu işlemleri 3. kişi ve/veya kurum ve kuruluşlara yaptıramaz, yapılmasını BİTRABİT’ten hiçbir şekilde isteyemez.

6.2.Kullanıcının, platformda yaptığı iş ve işlemler sonucu oluşan herhangi bir zarar, kâr, fırsat, iş, gelir, veri ve benzeri kayıplardan BİTRABİT’e sorumluluk yüklenemez.

6.3.Kullanıcı, parolasının, şifresinin, iki faktörlü doğrulama kodunun, e-posta adresinin, mobil uygulamaları kullandığı cep telefonundaki ve/veya diğer mobil cihazlardaki güvenlik adımlarının, iki faktörlü doğrulama cihazının, tüm hesap bilgilerinin ve yaptığı/yapacağı tüm işlemlerin güvenliğinden, gizliliğinden ve ifşa edilmemesinden bizzat sorumludur.

6.4.İşbu sözleşmenin (6.1.) inci maddesi uyarınca kullanıcının hesabından yapılan tüm işlemlerin, emirlerin bizzat kullanıcı tarafından gerçekleştirilmiş/verilmiş olduğu kabul edildiğinden, kullanıcı, hesabını ve kişisel bilgilerini korumak için gerekli güvenlik önlemlerini alacak, hesabının yetkisiz kullanımından şüphelendiği veya kullanımını fark ettiği anda bu durumu derhal destek merkezi üzerinden BİTRABİT’e bildirecektir.

6.5.Kullanıcı, iki faktörlü doğrulama kodunu, iki faktörlü doğrulama kodu programının veya uygulamasının çalıştığı cihazın ya da iki faktörlü doğrulama cihazının şifresini unutur, kaybeder, ulaşamaz ise destek merkezi üzerinden yenileme talebinde bulunabilir.

6.6. BİTRABİT, kullanıcının kişisel risk durumuna göre günlük, haftalık ve aylık itibari para ve kripto varlık yatırma ve çekme limitlerini, dilediği zaman ve önceden bildirimde bulunmaksızın tek taraflı olarak artırabilir veya azaltabilir.

6.7.Kullanıcı, platformun bilgisayar ve ağ sistemlerinin, güvenlik ve bütünlüğünü tehlikeye düşürecek faaliyetlerde bulunmayacağını, platformun işlerliğine yahut platformdan faydalanan diğer kullanıcıların bunlardan faydalanmasına engel olacak veya bunlara zarar verecek şekilde veya hatalı kullanmayacağını, platformun bilgisayar sistemlerine veya platformun kendisine tanınan erişim kapsamı dışında başka kullanıcı hesaplarından ya da sair şekillerde yetkisiz erişim sağlamayacağını, platforma, BİTRABİT’in ve üçüncü kişilerin bilgisayar sistemlerine, cihazlarına ve yazılımlarına zarar verecek dosyalar veya hukuka aykırı içerikler aktarmayacağını ve yüklemeyeceğini kabul eder.

6.8. BİTRABİT, herhangi bir nedenden ötürü platformda oluşabilecek kısa veya uzun süreli teknik arızalardan dolayı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

6.9.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, bu maddede sayılan koşullara aykırı iş ve işlemlerinin, davranışlarının tespiti halinde, BİTRABİT’in, önceden hiçbir bildirimde bulunmaksızın, işbu sözleşmeyi tek taraflı feshetme, kullanıcıya ait hesabı/hesapları iptal etme, askıya alma ve bu kişiye bundan sonra hesap açmama keyfiyetini haiz olduğunu, yine bu madde kapsamında doğacak zararlardan/kayıplardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını, BİTRABİT’in veya diğer kullanıcıların oluşabilecek zararlarını tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Madde 7. KYC/AML/CTF Politikası 

7.1. açan kullanıcı, BİTRABİT’in destek merkezinde yayımladığı KYC/AML/CTF Politikası’nı okuduğunu ve BİTRABİT’in bu politika çerçevesinde hareket edeceğini kabul etmiş sayılır.

7.2.Kullanıcı, tüm varlıklarının kaynağının meşru olduğunu kabulle, başta suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi ve terörün finansmanı hakkında yasal düzenlemeler olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin ve/veya kullanıcının tabi olduğu ülkenin ve/veya uluslararası kurum ve kuruluşların yasal düzenlemelerine aykırı amaçlarla, BİTRABİT’e ait platformu kullanmayacak ve/veya başka kişilere kullandırtmayacaktır. Platformun her türlü hukuka aykırı amaçlarla kullanımı halinde doğacak tüm hukuki ve cezai sorumluluk kullanıcıya aittir.

7.3.Kullanıcı, her türlü hukuka aykırı kullanımı, iş ve işlemleri nedeniyle, devletlerin ve/veya uluslararası kurum ve kuruluşların kendisine ait ve/veya BİTRABİT’te bulunan itibari ve/veya kripto varlıkları üzerinde bloke, müsadere ve benzeri tasarruflarda bulunabileceğini, re’sen veya BİTRABİT’in ihbarı ile hakkında soruşturma açılabileceğini, kovuşturma yapılabileceğini, ifşa olabileceğini bildiğini kabul ve beyan eder.

7.4.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, bu maddede sayılan koşullara aykırı iş ve işlemlerinin, davranışlarının tespiti halinde, BİTRABİT’in önceden hiçbir bildirimde bulunmaksızın, işbu sözleşmeyi tek taraflı feshetme, kullanıcıya ait hesabı/hesapları iptal etme, askıya alma ve bu kişiye bundan sonra hesap açmama keyfiyetini haiz olduğunu, yine bu madde kapsamında doğacak zararlardan/kayıplardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını BİTRABİT’in veya diğer kullanıcıların oluşabilecek zararlarını tazmin edeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Madde 8. Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikası 

8.1. BİTRABİT, Türkiye Cumhuriyeti’nde kurulmuş bir şirket olduğundan, kişisel verilerin işlenmesi ve korunması ile ilgili öncelikle kanunun 6698 sayılı "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" hükümlerini, ve bunun yanında "Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü"nü ve anılan düzenlemelere aykırı olmamak kaydıyla kullanıcının tabi olduğu ülkenin yasal düzenlemelerini kabul eder ve gözetir.

8.2. BİTRABİT kişisel verilerin işlenmesi kapsamında hazırladığı; Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikasını, Çerez Politikasını, Aydınlatma Metnini, Açık Rıza Beyanı ve Ticari Elektronik İleti Onayı Metinlerini destek merkezinde yayımlamıştır. Anılan politika ve metinler işbu sözleşmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

8.3.Hesap açan kullanıcı, BİTRABİT’in anılan politikalar ve onaylamış ise açık rıza ve elektronik ileti metinleri kapsamında kişisel verilerinin işleneceğini kabul etmiş sayılır. 8.4. BİTRABİT, kullanıcının kişisel bilgilerini, kullanıcının açık rızası ve/veya yasal zorunluluklar haricinde gizli tutmayı, bunları üçüncü şahıslar ile paylaşmayacağını, işbu sözleşmede belirtilen kurallar ve amaçlar dışında kullanılmayacağını taahhüt eder. 8.5.Kimlik, adres gibi kişisel veriler  kullanıcıdan talep edilmekte ve işlenmektedir. Anılan politikalar ve metinlerde de açıklandığı üzere bu gibi bilgiler talep halinde veya hukuka aykırı kullanım halinde yetkili mercilerle paylaşılacaktır. Bu husus kişisel verilerin ihlali kapsamında değerlendirilemez ve BİTRABİT’e herhangi bir sorumluluk atfedilemez.

8.6. BİTRABİT, kullanıcıya ait IP adreslerini, platforma erişim sağladıkları cihazı ve modeli, işletim sistemleri ve tarayıcı bilgilerini tespit etmekte ve kayıt altına almaktadır. BİTRABİT, bu kayıtları mevzuata uygun olarak kullanıcılarını genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak, kullanıcı ve sistem güvenliğini sağlamak, sistem güvenliğini sağlamak ve kanuni yükümlülüklere uymak amacı ile kullanabilir.

8.7. BİTRABİT, üçüncü parti kurum ve kuruluşlarla çeşitli şekillerde iş birliği yapabilir. BİTRABİT, bu iş birliklerinde, kanunların öngördüğü şekilde izinli iletişim ve/veya pazarlama yapacaktır, ancak kullanıcının sistemden ücretsiz ve kolayca çıkabilmesini sağlayacak araçlar da sunacaktır.

8.8. BİTRABİT, site içerisinde başkaca sitelere bağlantı (link) sağlayabilir. Anlaşmalı olduğu üçüncü partilerin reklamlarını ve/veya çeşitli hizmetlere ilişkin başvuru formlarını yayımlayabilir veya kullanıcıları bu formlar ve reklamlar aracılığıyla reklam veren veya anlaşmalı 3. partilerin sitesine yönlendirebilir. Kullanıcının bu şekilde eriştiği üçüncü parti sitelerde uygulanan kişisel verilerin korunması uygulaması ve politikaları ile barındırdıkları içeriğe ilişkin BİTRABİT sorumlu değildir.

8.9.İşbu maddede düzenlenmeyen hususlarda anılan politika ve metinlerdeki esaslar uygulanacaktır.  

  Madde 9. Alım - Satım İşlemleri 

9.1. üzerinde kripto varlık alım-satım, yatırım yada takas işleminin yapılabilmesi için kullanıcı hesabında yapılmak istenen işleme ait yeterli kripto varlık miktarının bulunması gerekir.

9.2.Kullanıcının kripto varlık alım veya satım emri, diğer kullanıcıların emirleri ile eşleştirilmek üzere otomatik olarak platformda listelenecektir. Al veya sat emrinin tamamının veya bir kısmının başka bir kullanıcının al veya sat emri ile eşleşmesi halinde kripto varlık ticareti gerçekleşecektir. Tüm bu işlemler anlık olarak güncellenecek ve kullanıcının hesabında görüntülenecektir.

9.3.Emirler tamamen yerine getirilene veya aşağıda belirtildiği şekilde iptal edilene kadar açık kalacaktır. Bu süre zarfında itibari paranın ve kripto varlığın kontrolü geçici olarak BİTRABİT’de bulunacaktır.

9.4.Platform üzerinde verilecek bir emir, ancak başka bir kullanıcının emri ile eşleştirilmeden önce iptal edilebilir veya değiştirilebilir. Emrin bir başka kullanıcının emri ile eşleştiği anda iptali, değiştirilmesi mümkün değildir. Herhangi bir emir kısmen eşleşti ise eşleşmeyen kısım eşleştirilinceye kadar iptal edilebilir veya değiştirilebilir. BİTRABİT iptal veya değiştirme emirlerini her zaman reddetme hakkına sahiptir.

9.5.Kullanıcının tek başına veya başka kişilerle gizli alım-satım yapması, bir başka anlatımla kullanıcının veya birlikte hareket ettiği kişilerin, hem alıcı hem satıcı olması, doğrudan veya dolaylı her çeşit manipülasyona girişilmesi, platformda listelenen kripto varlık birimlerinin herhangi birinin fiyatının veya işlem hacminin yapay olarak kontrol altına alınması yasaktır. 9.6.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, bu maddede sayılan koşullara aykırı iş ve işlemlerinin, davranışlarının tespiti halinde, BİTRABİT ‘in, önceden hiçbir bildirimde bulunmaksızın, işbu sözleşmeyi tek taraflı feshetme, kullanıcıya ait hesabı/hesapları iptal etme, askıya alma ve bu kişiye bundan sonra hesap açmama keyfiyetini haiz olduğunu, yine bu madde kapsamında doğacak zararlardan/kayıplardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Madde 10.Yatırma - Çekme İşlemleri 

10.1.10.1.Tüm itibari para çekme - yatırma işlemleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin veya kullanıcının tabi olduğu ülkenin yasal düzenlemelerine uygun şekilde gerçekleştirilecektir.

10.2.üm itibari para çekme - yatırma işlemleri, kullanıcının kendi adına ve kimlik numarasına kayıtlı banka hesabı üzerinden yapılabilir. Başka kişiler ad ve hesabına para çekme - yatırma işlemi yapılamaz.    

10.3.Kullanıcı, itibari para yatırma işlemlerini BİTRABİT’in anlaşmalı olduğu banka hesaplarına yapacaktır. İtibari para çekme işlemini ise ancak BİTRABİT’in anlaşmalı olduğu bankaların bulunduğu ülkelerdeki hesaplarına yapabilir. Kullanıcı, ATM, banka kartı, telefon numarası, posta çeki ve benzeri başka bir yöntemle itibari para yatırma - çekme işlemi yapmayacaktır.

10.4.Kullanıcı, ayrıca BİTRABİT’in anlaşmalı olduğu elektronik para şirketleri veya aracı finans kuruluşları aracılığı ile de itibari para çekme - yatırma işlemleri yapabilir. 10.5. BİTRABİT, kullanıcı tarafından verilen havale/EFT ve benzeri talepleri süratle yerine getirecektir. 

10.6.Kullanıcı, kripto varlık yatırma - çekme işlemleri esnasında kullandığı kripto varlık cüzdanı, memo, tag ve benzeri bilgileri ve bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla, alıcı kripto varlık cüzdan adresini, türünü, tipini, nodunu, kanalını ve kripto varlık miktarını doğru girmelidir.

10.7.Kullanıcının işlemini onaylamasından sonra kripto varlık çekme işlemi iptal edilemez ve geri alınamaz.

10.8. BİTRABİT, platform üzerinden sunduğu itibari para yatırma - çekme işlemlerinde, bunların kurallarında, alt-üst limitlerinde önceden bildirimde bulunmaksızın tek taraflı değişiklik yapma hakkını haizdir. Bu değişiklikler BİTRABİT’in destek merkezinde yayımlanacaktır.  

10.9.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, bu maddede sayılan koşullara aykırı iş ve işlemlerinin, davranışlarının tespiti halinde, BİTRABİT’in, önceden hiçbir bildirimde bulunmaksızın, işbu sözleşmeyi tek taraflı feshetme, kullanıcıya ait hesabı/hesapları iptal etme, askıya alma ve bu kişiye bundan sonra hesap açmama keyfiyetini haiz olduğunu, yine bu madde kapsamında doğacak zararlardan/kayıplardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Madde 11. Destek / Yardım ve Bildirim 

11.1.ıcı, platformun kullanımına ilişkin tüm destek / yardım taleplerini sadece destek merkezi üzerinden iletecektir. E-posta, telefon, sms, fax, posta, sosyal medya siteleri, internet mesajlaşma sistemleri destek / yardım kanalı olarak kabul edilmeyecektir. Ancak kullanıcı, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin bildirimlerini ve diğer bildirimlerini ise Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikası ile Aydınlatma Metninde belirtilen yollarla da BİTRABİT’e iletebilir.

11.2.Verilecek destek / yardımlarda kullanıcıya şifre sorulmaz, kullanıcıya kripto varlık göndermeleri için bir kripto varlık adresi bildirilmez.

11.3.Kullanıcının herhangi bir destek / yardım talebine veya bildirimine karşı gerekli destek/ yardım veya cevabın verilmesine kadar geçecek sürede, kullanıcının aktif bulunan alış-satış emirleri, yatırma-çekme talepleri geçerliliğini korur.

11.4.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, belirtilen destek / yardım ve bildirim yolları dışında herhangi bir yolla yapılan destek / yardım talebine ve bildirime cevap verilmemesinden veya BİTRABİT adı kullanılarak veya bu intiba yaratılarak oluşturulan “korsan” siteler üzerinden yaşadığı zarar/kayıplardan veya BİTRABİT’in desteği / yardımı veya cevabı vermesine kadar geçecek sürede oluşacak zarar/kayıplarından BİTRABİT’in sorumluluğunun bulunmadığını kabul, beyan ve taahhüt eder. 

  Madde 12. Uygulanan Ücretler 

12.1.ıcı, gerçekleştireceği alım-satım ve/veya yatırma-çekme işlemlerinde, BİTRABİT’e belirli oranlarda ücret ödemeyi kabul eder. Kullanıcı, iş bu sözleşmeyi kabul etmekle, yürürlükteki tarife üzerinden ücret ödemeyi peşinen kabul etmiş sayılır.

12.2.Ücret oranları ile ilgili tarife destek merkezinde / Komisyonlar Kısmında yayımlanacaktır.  BİTRABİT, ücretlerde tek taraflı değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ücretler yayımlandığı anda yürürlük kazanır. Ücretlerin takibi kullanıcının sorumluluğundadır.

12.3.Kripto para transferleri iade edilemez. Dolayısıyla BİTRABİT tarafından tahsil edilen ücretin de iadesi mümkün değildir ve kullanıcının bu işlem için ödediği ücretin iadesini isteme hakkı bulunmamaktadır.

12.4.Kullanıcı, bu maddede sayılan koşulların tamamını kabul ettiğini, bu madde kapsamında doğacak zararlardan/kayıplardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  Madde 13. Vergiler 

13.1.ıcı, platformu kullanması sebebiyle doğacak tüm vergilerden bizzat sorumlu olup, vergi mükellefiyeti ile ilgili tabi olduğu ülkenin yasal düzenlemeleri uyarınca gerekli vergi işlemlerini yerine getireceğini, kazanç ve kayıplarından oluşan vergisel mükellefiyetlerden BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  14.Fikri Mülkiyet Hakları 

14.1.Aksi açıkça belirtilmedikçe, BİTRABİT’e ait platformda veya BİTRABİT’e ait sosyal medya mecralarında kullanılan; alan adlarının, yazılımın, içeriğin, tasarımın, metinlerin, resimlerin, grafiklerin, verilerin, fiyatların, çizelgelerin, video ve ses kayıtlarının ve benzeri materyallerin telif hakları ve tüm fikri ve sınai mülkiyet hakları BİTRABİT’e aittir. Platformda veya sosyal medya mecralarında kullanılan diğer ticari marka ve logolar ise ilgili kişilerin malıdır. Bunların hiçbiri manuel veya otomatik olsun, herhangi bir biçimde veya herhangi bir yolla kopyalanamaz, çoğaltılamaz, değiştirilemez, yeniden yayımlanamaz, yüklenemez, aktarılamaz, kazınamaz, toplanamaz veya dağıtılamaz. Bu materyallerin başka herhangi bir sitede veya ağa bağlı bilgisayar ortamında başka herhangi bir amaçla kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu materyaller yalnızca kişisel, bilgi amaçlı ve/veya ticari olmayan kullanım için tek bir bilgisayarda görüntülenebilir, yazdırılabilir ve/veya indirebilir.

14.2.Kullanıcı, bu hükme aykırı hareket etmeyeceğini, BİTRABİT’in bu koşulların herhangi birinin ihlalini araştırma, bu koşulların ihlal edilip edilmediğini tek taraflı olarak belirleme, önceden hiçbir bildirimde bulunmaksızın işbu sözleşmeyi tek taraflı fesih, kullanıcıya ait hesabı iptal etme, askıya alma ve bu kişiye bundan sonra hesap açmama keyfiyetini haiz olduğunu, bu maddeye aykırı davranışlarından doğacak zararlardan BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

  15. Diğer Hükümler 

15.1.İşbu sözleşmenin herhangi bir hükmünün geçersiz olması veya uygulamasının hukuki, idari veya fiili bir sebeple mümkün olmaması, sözleşmenin tamamının geçersiz veya hükümsüz olduğu anlamına gelmez.

15.2. BİTRABİT tarafından işbu sözleşmede belirtilen hak ve yetkilerin doğumu anında kullanılmaması bu hak ve yetkilerden ve bunların kullanımından zımnen de olsa feragat edildiği anlamına gelmez. BİTRABİT işbu sözleşme hükümleri ve yasal düzenlemeler uyarınca bu hak ve yetkileri dilediği zaman kullanmaya ehildir.

15.3.ıcı, BİTRABİT adı ve/veya logosunu kullanarak BİTRABİT adını lekeleyen, ticari itibarını zedeleyen ya da haksız rekabet yaratan yorum ve paylaşımlarda bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. Bu taahhüt her türlü yazılı, sesli ve görsel medya ile tüm sosyal medya mecralarını kapsamaktadır.

15.4.ıcı, kripto varlıklar ile ilgili yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan ve bundan sonra yapılacak tüm açıklamaları, yayımlanmış yasal düzenlemeleri okumuş ve kabul etmiş sayılır.

15.5. BİTRABİT, benzer kripto varlık alış-satış platformlarından tamamen bağımsız bir şirket olup hiçbir şirketin, internet sitesinin veya kurumun temsilcisi değildir. Hiçbir şirketle ortak çalışma yürütmemektedir. Bu nedenle kullanıcının, diğer benzer platformlar üzerinden yaşadığı mağduriyet ve zararlardan BİTRABİT sorumlu değildir.

15.6. BİTRABİT, işbu sözleşme hükümlerinin herhangi birinin kullanıcı tarafından ihlal edilmesi halinde veya hiçbir gerekçe göstermeksizin kullanıcı tarafından yapılan iş emirlerini, para transferlerini, kullanıcının izni veya onayı olmaksızın ve hiçbir gerekçe göstermeksizin reddetme, iptal etme hakkına sahiptir. İşbu sözleşmenin diğer hükümleri saklı kalmak kaydıyla kural olarak BİTRABİT tarafından kullanıcının herhangi bir emrinin veya hesabının askıya alınması, ertelenmesi, iptal edilmesi yapılan herhangi bir işlemi, varlıkları etkilemez. BİTRABİT’in kullanıcının emirlerini iptal etmesi, kullanıcıya ait hesabı askıya alması veya iptal etmesi halinde, yasal veya yetkili kurum veya kuruluşların kısıtlaması yok ise kullanıcıya ait varlıklar, kullanıcıya eksiksiz iade edilir. Bu arada kullanıcıya haksız bir ödeme yapıldı ise bunun iadesi istenir. BİTRABİT reddettiği ve gerçekleştirmediği transferlerin ve varlıkların iadesi için kimlik ibrazı ve transfer gerçekleştiren kişinin banka hesabı bilgisini isteme hakkına sahiptir.

15.7. BİTRABİT tarafından kullanıcıya sehven sebepsiz zenginleşmeye neden olacak şekilde kripto varlık gönderilmesi halinde bu husus kullanıcıya derhal ve her türlü yolla (elektronik posta, arama, SMS ve benzeri yollar) bildirilir. Bildirime rağmen 1 iş günü içerisinde kripto varlığın kullanıcı tarafından iade edilmemesi halinde, BİTRABİT tarafından başkaca ihtar ya da bildirime gerek olmaksızın kullanıcının hesabı iptal edilebilir, askıya alınabilir. Yine bu halde, BİTRABİT tarafından kullanıcının hesabına sehven yapılan aktarım kadar eksi bakiyeye düşürülebilir ve yasal yollara başvurulur.

15.8. BİTRABİT, kullanıcıya ait hesap ve kişisel verilerin güvenliği için azami özeni göstermekle yükümlüdür. Kullanıcıya ait bilgilerin ve varlıkların olası bir siber saldırıya karşı düzenli olarak internete bağlı olmayan ve çevrimdışı ortamlarda (cold storage) veya soğuk kripto varlık cüzdanında saklanmasına gayret edilecektir.  Ancak BİTRABİT’in alacağı önlemlere rağmen yine de oluşabilecek hırsızlık/dolandırıcılık olaylarından dolayı BİTRABİT sorumlu tutulamaz. Kullanıcı bu riski üzerine almış olup bu nedenle meydana gelecek olan zararlardan ötürü BİTRABİT’i sorumlu tutmayacağını kabul eder.

15.9.ıcı, platforma erişim ve kullanım kalitesini, büyük ölçüde ilgili internet servis sağlayıcısından temin edilen hizmetin kalitesine dayandığını ve söz konusu hizmet kalitesinden kaynaklı sorunlarda, BİTRABİT’in herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını kabul eder.

15.10. BİTRABİT, teknik hatalar, aksaklıklar, kesintiler, değişiklikler, bakım çalışmaları ve benzeri durumlar nedeniyle sistemi düzeltmek ve doğru çalışmasını sağlamak adına planlı ve/veya plansız olarak platformu durdurma, işlemleri iptal etme, geriye alma hakkına sahiptir.  Bu işlemler nedeniyle kullanıcıların platforma erişimi kısmen ve/veya tamamen mümkün olmayabilir. Bu tarz işlemlerden dolayı BİTRABİT’e herhangi bir sorumluluk yüklenemez.

15.11. BİTRABİT’te hesabı olan kullanıcının vefat etmesi halinde, bu durumun bildirilmesi, müteveffanın kimlik bilgilerinin BİTRABİT kayıtlarında kuşkuya yer vermeyecek derecede belirli olması ve müteveffaya yasal mirasçı olunduğuna dair resmi belgelerinin ibrazı halinde, müteveffaya ait hesaplardaki itibari ve kripto varlıklar mirasçılara usulü dairesinde intikal ettirilir.

  Madde 16. Sözleşme Değişiklikleri

16.1. BİTRABİT, işbu sözleşme hükümlerini dilediği zaman ve tek taraflı olarak değiştirme hakkına sahiptir.

16.2.Sözleşme hükümlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik destek merkezinde yayımlandığı anda yürürlük kazanacaktır. Sözleşme değişikliklerinin, bu hususta yapılacak yayınların takibi sorumluluğu kullanıcıya aittir. Sözleşmenin güncel hali her zaman destek merkezinden incelenebilir.

16.3.KULLANICI, işbu sözleşmeyi kabul ile BİTRABİT tarafından ileride yapılacak sözleşme değişikliklerini de peşinen kabul etmiş sayılır.

  Madde 17.Sözleşmenin Feshi 

17.1.Sözleşmenin feshine ilişkin işbu sözleşmenin diğer maddelerinde öngörülen özel hükümler saklı kalmak kaydıyla; taraflardan her biri, sözleşme süresince, dilediği zaman işbu sözleşmeyi feshedebilir.

17.2.Sözleşmenin BİTRABİT veya kullanıcı tarafından herhangi bir nedenle feshi halinde, yasal düzenlemeler ve Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Politikası’na uygun olarak kullanıcının kişisel verileri ile ilgili işlem yapılır.  

17.3.İşbu sözleşmenin BİTRABİT tarafından feshi halinde, kullanıcının hesabı derhal iptal edilir ve kullanıcı hesabında bloke olmaması durumunda, varsa kullanıcının aktif emirleri iptal edilir, hesabındaki itibari para tutarları kullanıcı tarafından en son verilen banka hesabına, kripto varlıkları ise kullanıcının vereceği kripto varlık cüzdanına iletilerek kullanıcı hesabı tasfiye edilir.

17.4.İşbu sözleşmenin kullanıcı tarafından feshedilmeden önce, kullanıcının aktif alım-satım emirlerini iptal etmesi, kripto ve itibari paralarını platformdan çekmesi gerekir.

  Madde 18. Uyuşmazlıkların Çözümü, Uygulanacak Hukuk, Yetki ve Delil Anlaşması 
18.1.Bu sözleşmeden kaynaklanacak her türlü uyuşmazlığın öncelikle karşılıklı görüşmeler yoluyla çözümüne çalışılacaktır.
18.2.Uyuşmazlığın karşılıklı görüşmeler yoluyla çözümlenemeyeceğinin anlaşılması halinde kullanıcı; 

18.3.İstanbul Tahkim Merkezi (İSTAC) tahkim kuralları  https://istac.org.tr/  adresinden incelenebilir.  
18.4. Uyuşmazlığın tahkim yoluyla çözümlenecek olması halinde;

18.5.İşbu sözleşmenin Türkçe versiyonu ile farklı dillerdeki çevirilerinde çelişki olması halinde sözleşmenin Türkçe versiyonu asıl olarak kabul edilecektir.

18.6.Herhangi bir uyuşmazlıkta BİTRABİT’e ait veri tabanı kayıtları kesin ve münhasır delil sayılır.

Madde 19.Sözleşmenin Bütünlüğü 

İşbu sözleşme aşağıda sayılan ve www.bitrabit.com/yasalmetinler başlığı altında yayınlanan ekleri ile bir bütünlük teşkil etmektedir. Sözleşmenin yorumlanması, uygulanması ve feshi esnasında tüm metinler birlikte değerlendirilecektir. Metinler arasında çelişki olması halinde en güncel düzenleme esas alınacaktır. İşbu sözleşmenin ekleri aşağıda sayılmıştır.

  Madde 20. Yürürlük ve Kabul 

20.1.İşbu sözleşme BİTRABİT tarafından yayımlandığı anda eski/yeni tüm kullanıcıları kapsar şekilde yürürlük kazanır.

20.2.Kullanıcı, hesap açtığı anda, ekleri ile birlikte işbu sözleşmenin tüm maddelerini ayrı ayrı okuyup anladığını, kabul ettiğini beyan ve taahhüt eder.